Eğitimde Özgürlüğün Savunucusu Paulo Freire’den Ezilenlerin Pedagojisi

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > eğitim önerileri > Eğitimde Özgürlüğün Savunucusu Paulo Freire’den Ezilenlerin Pedagojisi

0

Eğitimde Özgürlüğün Savunucusu Paulo Freire’den Ezilenlerin Pedagojisi

19 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | eğitim önerileri, kitap tavsşye

Eğitimde özgürlüğü savunanların, sınırları aşmak isteyenlerin okurken çok zevk alacağı bir kitap önerisiyle geldik size bu sefer. Paulo Freire’den Ezilenlerin Pedagojisi. Freire’yi nerede okursanız okuyun, ne araştırırsanız araştırın onunla ilgili karşınıza mutlaka çıkacak bir kelime; ÖZGÜRLÜK. Eleştirel eğitim felsefesinin önemli isimlerinden biri olarak bilinmesiyle birlikte, hayatı boyunca iki önemli amaç doğrultusunda hareket ettiği görülmektedir. Bunlardan en önemlisi ve pek tabii yazımızın da en çok ele alınacak konusu, egitim. Bir diğeri ise, ezilenler. Freire’yi bu kadar çok dikkat çekilir kılan da tam olarak bu iki konu.

Masa-sıra düzeniyle, öğretmenin otoriter olduğu, öğrencinin çoğunlukla dinleyen olduğu, kitap ve defterin asıl materyaller olduğu bir eğitim sisteminde öğrenciyseniz özellikle savunduğu bu sistem sizin dikkatinizi fazlasıyla çekecek. Freire, öğrencinin özgürleştiği ve hatta özgürleşen öğrencinin karşısındaki bir diğer kişiye bu duyguyu aşıladığı bir eğitim sistemini savunur. Ve onun için “İnsan, özgürleştiği kadar insandır.”

Yine onun felsefesine göre eğitim, özgür ve adil bir toplumun temelini oluşturmalı ve buna hizmet etmelidir. Öyle ki, toplumun nasıl şekillendiği tamamen eğitime bağlı. Geleneksel baskının ve bankanın hakim olmadığı bir eğitimle mümkün bu ütopyanın gerçekleşmesi. Bu geleneksel eğitim neleri mi içeriyor? Her şeyden en önemlisi ezilen ve baskılanan bireylerin bilinçlerinin kontrol ediyor olması. Zaten bu noktada özgürlükten bahsedilmesi söz konusu olamıyor.

Ve Freire, baskının söz konusu olduğu bu sömürücü eğitim anlayışının karşısına “Özgürleştirici eğitim anlayışı”nı koyar. Kapitalist sistemin gölgesinde var olan bankacı eğitimin tam karşısına, hümanist ve idealist eğitimciler koyar ve öğrencilere hem özgürleştirici bir yön kazandırır hem de eleştirel bir yapıya sahip olmaları için yol gösterir.

Tüm bu felsefi düşüncelerin sahibi Paulo Freire, Ezilenlerin Pedagojisi adlı eserinde yukarıda da sözü geçen baskıcı, bankacı, eleştirel fikirlerin büyük düşmanı olan geleneksel eğitim anlayışından nasıl kurtulabileceğini; özne konumunda olacağı, eleştirel yönü nasıl kazanacağını, dünyayı insanilestirmenin ve adillestirmenin mümkün olduğunu göreceği bir eğitim sisteminde öğrencinin nasıl sınırlarını açabileceğini anlatır.

YARININ EĞİTİMİ GÖNÜLLÜSÜ

SERAP ERCAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.