GARY STAGER: “NE YAPACAĞIMIZI BİLİYORUZ”

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > blog > GARY STAGER: “NE YAPACAĞIMIZI BİLİYORUZ”

0

GARY STAGER: “NE YAPACAĞIMIZI BİLİYORUZ”

24 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | blog, eğitim önerileri, TED Talk Öneri

Gençlerin dikkate değer kapasitelerini doğru eğitim modeliyle düzenlemeliyiz diyor ve okulların ruhları, fikirleri öldüren yerler olmaması gerektiğine vurgu yapıyor Gary. Ona göre tüm sınıf eğitimi için öğrenciler aktif olmalı ve zaman kaybı çalışmalardan
kaçınılmalıdır. Uzmanlaşmak, bir şeyde gerçekten iyi olmak önemli çünkü diğer türlü her şeyi kontrol etmeye çalışarak zamanını harcarsın diyor.

Gary için öğrenciler birer insan potansiyelidir ve bu potansiyel doğru kullanılmalıdır. Öğrencilere kendilerinin oluşturduğu projeler yaptırmak önemlidir. Bu projeler onların zihin dünyalarını geliştirecek nitelikte olmalıdır. Çocuklara, basit şeyleri daha kolay yapabileceklerini öğreterek öğrenme hızlarını buna göre düzenlemelerini sağlayabiliriz.

Gary, çocukların düşünmelerine izin veren yöntemler geliştirdiğimizde belki müzik bestelemeseler de müzik akademisi kurabileceklerini söylüyor. Çocuklarımıza yeterli zamanı tanırsak ve destekleyici kültür anlayışı oluşturursak, ileride büyük problemleri dahi çözebilirler. Gary’ e göre öğrenme için cevaplardan çok sorular önemlidir ve belirli bir konuyu yüzeysel değil derin olarak öğrenmek gerekmektedir. Derin bir nefes alarak şu soruya dürüstçe yanıt vermeliyiz: “Çocuklar, bizim yaptıklarımızdan daha iyilerini yapabilirler mi?

Kendimizi düşünelim. Sizce okullarımız ruhları ve fikirleri öldürüyor mu?

YARININ EĞİTİMİ ZİRVESİ GÖNÜLLÜSÜ

AHMET CANSEVER

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.