GÖRÜP GÖREBİLECEĞİNİZ EN İYİ ANAOKULU

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > blog > GÖRÜP GÖREBİLECEĞİNİZ EN İYİ ANAOKULU

GÖRÜP GÖREBİLECEĞİNİZ EN İYİ ANAOKULU

2 Temmuz 2018 | Serendipity | blog, eğitim önerileri, TED Talk Öneri

Aile hayatımızla başladığımız eğitim dünyamızın, okul vakti geldiğinde hayatımıza giren anaokulu örneği olarak daha önce hiç bu kadar iyi gözlem ve kurguyla mimariye dökülen okul görmemiş olabilirsiniz. İşte Takaharu Tezuka, 2007’de Japonya’da tasarlanan dünyanın en iyi anaokulu olduğu iddia edilen bu mimariyi bizlere sunuyor. Anaokulu bilinen ve alışılagelmiş “köşe”lere sahip birçok okulun aksine “çember” şeklinde inşa edilmiş.  Çatısının bir nevi sonsuz bir yuvarlağa açıldığı bir okul düşleyin. Bizim gibi köşelere alıştırılmış toplumlar için ne kadar inandırıcı olabilir ki dedirtiyor.

Okulun hem kendi çevresi hem de sınıflar arası geçişlerde dışarı ve içeri anlamında sınırları yok. Canı sıkılan ve dersle ilgilenmek istemeyen çocuk serbest bırakılıyor, eninde sonunda geri geliyor zira okul bir çember ve çocuklar başladığı yere geri dönüyor. Zorlukları aşabilme şansları olan bu okul alanında çocuklar günde ortalama 4000 metre mesafe yol gidiyor.

Ve konuşmasının sonunda Tezuka okul müdürünün bir gözleminden bahsediyor: “Çocukları eğitmiyoruz onları açık alan bir çatıya salıyoruz, koşuyorlar tıpkı koyun sürüleri gibi.” Ve kendi cümleleriyle ekliyor “Çocukları denetlemeyin, çok fazla korumayın, bazen kösteklemeleri ve biraz yaralanmaları gerekiyor. Bu onlara bu dünyada nasıl yaşayacaklarını öğretiyor. Mimarlığın bu dünyayı ve insanların yaşamını değiştirebileceğine inanıyorum. Bu da çocukların yaşamını değiştirme girişimlerinden birisi.”

Eğitimin yer, boyut, şekil değiştirdiğinde de mümkün olabildiğine, hatta buna var olandan daha fazla inanan Yarının Eğitimi ekibinden herkese güzel günler…

Tags: