Güney Kore Eğitim Sistemi ve Ölümüne Başarılı Çocuklar!

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > Genel > Güney Kore Eğitim Sistemi ve Ölümüne Başarılı Çocuklar!

0

Güney Kore Eğitim Sistemi ve Ölümüne Başarılı Çocuklar!

25 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | Genel, Güney Kore Eğitim

Güney Kore hakkında Temmuz/2017’de yayınlanan çalışmanın birinci bölümünde, Güney Kore’nin eğitim sistemi hakkında ikinci bölümde bilgi vereceğimizi belirtmiştik. Halkının %98’i okuryazar olan bu ülkenin eğitim sistemini okuyunca gerçekten çok şaşıracak ve ülkemizle olan farklı ve benzer yönlerini daha net ortaya koyabileceğiz. Özellikle PİSA sonuçlarında Güney Kore’li çocukların ortaya koyduğu başarının tesadüf olmadığını daha iyi anlayacağız. Öncelikle belirtmek isterim ki bu çalışma bir makale olarak algılanmamalıdır, sadece çeşitli bilgi kaynaklarından derlenen bir çalışma olarak görülmelidir.

İsterseniz öncelikle, 2016 yılı itibarıyla nominal milli hasılası 1,509 trilyon Dolara ulaşarak dünyanın en büyük 11. ekonomisi olan ve kişi başına düşen milli geliri 29.000 Doları aşan ve de Ar-Ge Harcamalarının GSYİH içindeki payı %4,23’e ulaşan Güney Kore’den kısaca bahsedelim.

Kore’de ilk devlet MÖ 2333 yılında kurulmuş ve tarih boyunca çeşitli hanedanlıklar tarafından yönetilmiş, bu süre içinde de bölgenin iki büyük devleti olan Çin ve Japonya’nın nüfuz mücadelelerine sahne olmuştur. 1904-1905 Rus-Japon Savaşını Japonların kazanmasını takiben Kore bu ülkenin etkisi altına girmiş, 1910 yılında da Japonya tarafından ilhak edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nın Japonya’nın yenilgisiyle sona ermesiyle birlikte 35 yıl süren işgal dönemi biten Kore’de 1948 yılında yapılan seçimler sonucu Kore Cumhuriyeti kurulmuş, 38. paralelin kuzeyinde SSCB denetimi altındaki bölgede de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ilan edilmiştir.

Kuzey Kore’nin 25.06.1950’de Güney’e saldırmasıyla Kore Savaşı başlamış, SSCB’nin desteğinin yanı sıra Çin Halk Cumhuriyeti Kuzey Kore’nin yanında yer alırken, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 devlet BM kararları doğrultusunda Güney Kore’nin (Kore Cumhuriyeti) yanında yer almıştır. Üç yıl süren savaş 1953’de Panmunjom’da imzalanan Ateşkes Anlaşması’yla sona ermiş ve söz konusu anlaşma halen yürürlüktedir. Barış Anlaşması imzalanmadığından, aslında Kore Savaşı teknik olarak devam etmektedir. Savaşta 3 milyon Koreli hayatını kaybetmiş ve ülkemiz de 21.212 askerle katıldığı savaşta yaklaşık 1.000 şehit vermiştir. Güney Kore’de başkanlık sistemi uygulanmakta olup Cumhurbaşkanı beş yıllık bir dönem için halk tarafından seçilmektedir.

*Bu yazı İmdat Türkay’ın vergialtı.net adresinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.