Güney Kore Hakkında 15 İlginç Bilgi

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > Güney Kore Eğitim > Güney Kore Hakkında 15 İlginç Bilgi

0

Güney Kore Hakkında 15 İlginç Bilgi

15 Ağustos 2018 | Yarının Eğitimi | Güney Kore Eğitim

Güney Kore‘ye gitmeden önce kafamda inanılmaz sorular vardı. Aylarca Güney Kore hakkında araştırmalar yaptım. Gerek Türk bloglarını gerekse yabancı kaynakları didik didik ederek yüzlerce sayfa yazı okudum. 10 gün kaldığım Güney Kore turunda Seul (Seul Gezi Rehberi), Gyeongju (Gyeonju Gezi Rehberi) ve Busan (Busan Gezi Rehberi) rotalarını izledim. Güney Korelilerin bizi ne kadar sevdiklerini, ne kadar saygılı ve sıcak kanlı insanlar olduklarını görünce çok mutlu oldum. O yüzden, kendimce deneyimlerim ve gözlerime göre, başlıyorum Güney Kore hakkında bildiklerimi anlatmaya…

Gerek toplumu gerekse ülkenin kendine has özellikleri ile Güney Kore, Japonya’dan önceki durağımız olarak beklentilerden çok daha fazlasını vermişti. Ama Güney Kore’nin öyle enteresan ve etkileyici özellikleri vardı ki, dedim “Dönünce hepsini bir bir anlatayım da, belki gidecek olanlara yardımcı olur”. O yüzden şimdi sana, Güney Kore’de farklı olduğunu düşündüğüm 15 farklı ve ilginç bilgiyi anlatıyor olacağım. Güney Kore neden farklı ?

Ama istersen öncelikle Güney Kore ve Japonya’da çektiğimiz vidyolardan derlediğimiz kılibi bir izle derim. Bazen izlemek, okumaya göre daha etkileyici olabiliyor. Derinden etkilenip, hayallere dalman dileğimle. Tüm videolar için, Youtube/birhayalinpesinde hesabıma bakabilirsin.

1- Dünyadaki en hızlı internet hızına sahip ülkedir kendileri. 2. sıradaki Japonya’nın internet hızından tam % 40 daha hızlıdır. Bunu Seul’e gittiğini zaman anlıyorsunuz. Eğer internetten bir şeyler indirmeyi düşünüyorsanız, Güney Kore’ye saklayın !

2- Binaların numaraları, bina yaşına göre sıralıdır. Yani 1 nolu bina, sokağın en eski binasıdır. Yanında 2 numara olacak diye bir kaide yoktur. O yüzden adres bulmak sıkıntı olabilir. Tıpkı bizim saatlerce adres aradağımız gibi sen de zorlanabilirsin. O yüzden gitmeden önce adresi GPS’e mutlaka kaydet derim.

3-Askerlik süresi 2 yıldır. Üniversite okurken üniversiteyi dondurup, askere gidip, tekrardan okula devam edebilirler. Zaten şehirleri gezerken henüz 20’li yaşlarda olan bir çok Koreli genci, sokaklarda askeri üniformaları ile görüyor olacaksın.

4-Estetik konusunda çılgındırlar. Özellikle gözlerini büyüten bir çok Koreli vardır. Kadınlar çift göz kapağı yaptırmaya bayılırlar. Oldukça popülerdir. Erkekler neyse de, gördüğüm en bakımlı ve güzel giyinen kadınlar Güney Kore’de idi. Sonradan öğrendim. Moda onlar için olmazsa olmazmış !

5- Yeni doğan bebek 1 yaşında kabul edilir. Yani bizden 1 yaş büyük gibi doğarlar. O yüzden yaş konusunda asla tartışmaya ya da ikna etmeye girmeyin. Bir türlü anlaşamazsınız !

6-Doğumdan önce çocuğun cinsiyetini öğrenmek yasaktır. Çünkü Güney Kore’de erkek çocuk olmayınca, çocuğu aldırma olayları sık görülmektedir. Aslında daha önceleri yaygınmış bu durum ama devlet hala bu yasağı uygulamaya devam ediyormuş.

7- Bazı Korelilerin resmi olmayan bir de İngilizce isimleri vardır. Ayrıca ABD’yi çok seviyorlar. E bunda Kuzey Kore ile yaşadıkları savaşın ve ABD’nin kurtarıcılığı ve liderliğinin de payı çok yüksek. Herkes ingilizce biliyor ve dünyayı çok yakından takip ediyorlar.

8- İntihar oranının en yüksek olduğu ülkelerden birisidir. 2014 yılında her 100.000 kişiden 27.3’ü intihar etmiş. Yani anlayacağın, para mutluluk getirmiyor !

9- Yemek konusunda herşeyi yiyebilirler. Canlı-ölü olmuş hiç farketmez. Hatta canlı ahtapot yemek son yıllarda oldukça popüler olmuş. Sebebi de hem sağlıklı olması hem de adrenalini arttırması. Öyle diyorlar. Ama her yıl sırf canlı ahtapot yerken boğulan Koreli sayısı 20’den fazlaymış.

10- Yaşlılara saygı sonsuzdur. Metrolarda yaşlılar için ayrılan bölüme kimse oturmaz. Boş olsa bile. Gördüğüm ülkeler arasında yaşlılara saygı gösteren ülkelerin başında geliyor.

11- I phone oldukça yaygın kullanılır. “Sadece Samsung veya LG kullanıyorlar.” lafı yalandır. Teknoloji ile iç-içe yaşarlar. Ellerinden telefonları asla düşürmezler. E adamların metrolarında bile bilmem kaç G internet hızına erişimler var…

12- Yaşlı teyzelerin % 90’ının saçları oldukça kısadır. Hatta küt saçtır. Bunu tüm metrolarda, sokaklarda, alışveriş merkezlerinde kısacası heryerde görüyor olacaksınız. Bir de hepsi bir birine benziyor. Hala ayırt edemiyorum şu milletlerin insanlarını !

13- Dövme Güney Kore’de yasaktır. Ama yinede gizli-saklı dövme yaptırmaya devam ederler. Özellikle “kedi” dövmesi yaptırmak modadır. Ne kadar yasak o kadar tatlı !

14- 4 rakamı çoğu yerde kullanılmaz. Çünkü ölümü çağrıştırdığına inanılır. Apartmanlarda, asansörlerde hatta sıra numaralarında bile göremezsin. Hem Güney Koreliler hem de Japonlar böyle batıl inançlara çok düşkünler.

15- Dünyanın çevresel uzunluğu bakımından en uzun metrosu Seul metrosudur. 520 km uzunluğunda, 397 istasyonu olan dev bir ağdan bahsediyoruz. Ne diyelim darısı başımıza !!!

Farklıdır Güney Kore. Ne Çin’e benzer, ne Japonya’ya. Dünyaya o kadar uzakken, aslında bir o kadar da yakındır. Bizim “Çekik gözlü adamlar” dediğimiz bu toplumlar, bizim en az 20 yıl ilerimizdedirler. Eğitim, ekonomi ve teknoloji anlamında öğreneceğimiz çok şey olan “Öğretmenlerimizdir”. Herkesin hayatı boyunca bir kez görmesi gereken çok güzel insanların yaşadığı tertemiz ülkedir.

Eğer Güney Kore’ye gidecek olursan, önce “Güney Kore Gezi Rehberi” yazımdan başlamanı öneririm. Bu yazımda öncelikle hem ülkeden hem de izlediğim rotalardan bahsettim. Sonra da tek tek “Seul“, Gyeongju” ve “Busan” şehirlerine ait yazılarımı okuyabilirsin.

Bize uzak ama bir o kadar da yakın olan Güney Kore’ye, hayallerine bir gün ulaşabilmen dileğimle…

 

(Bu yazı https://www.birhayalinpesinde.com/guney-kore-hakkinda-15-ilginc-bilgi adresinden alınmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.