GÜNEY KORE’DE İLGİNÇ BİR MESLEK EDİNME SİSTEMİ “MY WORK LEARNİNG CARD SYSTEM”

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > Güney Kore Eğitim > GÜNEY KORE’DE İLGİNÇ BİR MESLEK EDİNME SİSTEMİ “MY WORK LEARNİNG CARD SYSTEM”

0

GÜNEY KORE’DE İLGİNÇ BİR MESLEK EDİNME SİSTEMİ “MY WORK LEARNİNG CARD SYSTEM”

25 Ağustos 2018 | Yarının Eğitimi | Güney Kore Eğitim

“Benim işim öğrenme kart sistemi” (My Work Learning Card System) iş arayan kişilere belli bir miktar para sağlayan ve onlara mali bir limit çerçevesinde mesleki eğitim acentası ve çeşitli mesleki programları seçebilmelerini sağlayan bir kupon sistemidir. Bu sisteme göre bir iş merkezine danıştıktan sonra, mesleki yeterliliği düşük iş arayan kişiye bir kart verilmektedir. 1 yıl için geçerli olacak bu kartta her bir kart sahibi için 2 milyon WON mali destek sağlanmaktadır. Ayrıca eğitim masraflarına ek olarak bir stajyer programların %80’ini geçtiğinde (tamamladığında) hükümet ulaşım ve gıda giderleri de dahil olmak üzere eğitim sürecinde birçok destek sağlamaktadır. 2013 yılında mesleki eğitim programlarına katılmış 230.000 iş arayan kişi için 315,7 milyar WON destek sağlanmıştır.

Diğer yandan bu sistem çalışanlar için de uygulanmaktadır. İşverenlerinden eğitim desteği almada zorlanacak kesimler olan küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışanlar, düzenli bir iş sahibi olmayanlar, 50 yaşın üzerinde yakın zamanda emekli olan kişilerin gönüllü eğitime katılmaları- na yardımcı olmak için bu kişilere mali destek sağlayan bir kupon sistemi olarak bu uygulamadan faydalanmaktadır. 2013 yılı itibariyle 260.000 çalışan için yaklaşık 74 milyar WON destek sağlanmıştır. Öte yandan 2012 yılında, 50 yaş ve üzerindeki kişilerin iş bulmaları zor olduğundan Kore hükümeti bu kişileri istihdama kazandırmak amacıyla “50 yaş üzeri yeni işyeri adaptasyon destek programı” (50+ New Workplace Adaptation Support Program) uygulaması başlatmıştır. Bu uygulama ile 50 yaş ve üzeri işsizlere KOBİ’lerde mesleki eğitim imkanı sağlanmış ve bu programa katılan bireyleri istihdam eden işverenlere teşvik verilmiştir.

Görüldüğü gibi Kore’de mesleki eğitim aracılığıyla özelliklere gençlere yönelik pek çok aktif istihdam politikası programı uygulanmaktadır. Ülkedeki genç işsizliği oranlarına bakıldığında bu programların başarılı olduğu söylenebilecektir. Zira 2009’dan bu yana genç işsizlik oranı düzenli bir düşme eğilimi göstermektedir.

2013 yılı itibariyle ülkedeki işsizlik / genç işsizlik oranını daha da fazla düşürmek isteyen Kore Hükümeti mesleki beceri geliştirme alanında çeşitli arayışlara girmiş ve tüm dünyada dual mesleki eğitim sistemi olarak bilinen modeli “work-study dual system” ismi ile transfer ederek ülkenin resmi çıraklık programı olarak benimsemiştir. İşletmelerin liderliğinde mesleki eğitim sistemi uygulayan ülkelerin işsizlik oranlarının daha düşük seyretmesi sebebiyle Kore hükümeti dual mesleki eğitim sistemini (çıraklık sistemi) dikkate almaya başlamıştır.

 

Bu yazı “GÜNEY KORE KALKINMASINDA MESLEKİ EĞİTİM SİSTEMİNİN ROLÜ” adlı makaleden alınmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.