GÜNEY KORE’DE İNGİLİZCE ÖĞRETİMİ

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > Güney Kore Eğitim > GÜNEY KORE’DE İNGİLİZCE ÖĞRETİMİ

0

GÜNEY KORE’DE İNGİLİZCE ÖĞRETİMİ

18 Ağustos 2018 | Yarının Eğitimi | Güney Kore Eğitim

Güney Kore, İngilizce eğitime çok fazla önem veren bir ülkedir. Bu konuda okullarda İngilizce ders müfredatı ve uygulanması ile ilgili bazı çalışmalar yapmak üzere 2008 yılında ilk-orta-liselerde pilot uygulamalara başlanmıştır. İngilizce eğitiminde, ana dili İngilizce olan öğretmenlerin yurt dışından getirilmesi etkili çözümlerden biridir. Güney Kore, Amerikan üniversiteleri ile koordinasyon sağlayarak ana dili İngilizce olan asistanların kendi ülkesine gelmesini sağlayarak bu asistanları ortaokullarda istihdam etmiştir. Örneğin ABD’deki Wisconsin Üniversitesi, Kore’nin nüfusu en yüksek ili olan Gyeonggi’nın eğitim müdürlüğü ile iletişim içerisindedir. Wisconsin Üniversitesi’ndeki yüksek nitelikli öğrenciler bu yolla Gyeonggi ilinde öğretmen olmak için başvuru yapabilmektedir.

2008 yılında, ekonomik kalkınma için İngilizce eğitiminin değerini kabul eden Kore Cumhurbaşkanı, 2010 yılına kadar okullardaki tüm derslerin İngilizce olarak öğretilmesini öngören radikal bir plan açıklamıştır. Ancak bu öneri, eğitimcilerin ve ailelerin yoğun tepkisisonucu uygulanmamıştır. Bunun yerine Milli Eğitim Bakanlığı, İngilizce öğretmenlerinin yeni bir İngilizce Eğitim Programı (TEE) ile yetiştirilmesine ve sertifikalandırılmasına karar vermiştir. Bu kapsamda, binlerce öğretmen altı aylık yoğun bir programdan geçirilmiştir.TEE, katılımcı öğretmenler için sınıfta İngilizce’yi daha fazla kullanmaları ve daha çok öğrenci merkezli faaliyetleri planlamaları doğrultusunda teşvik edici bir etki oluşturmuştur. Özellikle İngilizce öğrenmeye verilen önemle birlikte okuma alanında gelişmeler planlanmış ve bu durum PISA sonuçlarına olumlu olarak yansımıştır.

Kore’de öğrenciler, ilköğretim 3. sınıfta İngilizce dilini öğrenmeye başlamaktadır. İngilizce eğitiminin erken yaşlarda verilmesine paralel olarak, günümüzde üçüncü sınıfta başlayan İngilizce öğretiminin ilköğretim birinci sınıftan başlatılması planlanmaktadır. Bunun yanında her ortaokula bir “native speaker (konuştuğu dili ana dili olarak konuşan)” verilmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, öğretmen alırken İngilizce bilgisi olanlara öncelik verilmektedir.

(Bu yazı “GÜNEY KORE’NİN EKONOMİK BAŞARISININ ALTINDA YATAN EĞİTİM POLİTİKALARI” adlı makaleden alınmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.