HERKESİN GERİ BİLDİRİME İHTİYACI VAR, ÖĞRETMENLERİN YOK MU?

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > blog > HERKESİN GERİ BİLDİRİME İHTİYACI VAR, ÖĞRETMENLERİN YOK MU?

HERKESİN GERİ BİLDİRİME İHTİYACI VAR, ÖĞRETMENLERİN YOK MU?

9 Temmuz 2018 | Serendipity | blog, eğitim önerileri, TED Talk Öneri

Bill Gates’in Nisan 2013 yılında New York’ta yaptığı TED konuşmasının başlığı şöyle:  Öğretmenlerin geri bildirime ihtiyacı var.

Herkesin bir akıl hocasına, geri bildirim verebilecek birilerine ihtiyacı olduğunu ancak dünyadaki en önemli işlerden birini yapan öğretmenlerin sistematik geribildirim almadıklarını söylüyor Bill Gates. Öğretmenlerin %98’inden fazlası “yeterli” kelimesi dışında geribildirim almıyor. Günümüzdeki sistemin öğretmenler ve öğrenciler için adil olmadığını, öğretmenlerin gelişim için istedikleri ve hak ettikleri araçlar hakkında konuşacağını belirtiyor.

Öğretmen geribildirim sistemleri için uluslararası sıralama tabloları yok. Öğrencileri akademik olarak başarılı olan ülkeleri incelediğinde, öğretmenlerin gelişimine yardım etmek için resmi sistemleri olduğunu söylüyor. Çin’in Şangay bölgesini örnek veriyor. Şangay’da genç öğretmenlerin usta öğretmenleri izlemeleri ve birlikte toplantı yapmaları zorunlu tutuluyor. Öğretmenlere yardımcı olacak sistem için ABD’nin her bölgesindeki 3000 öğretmenle “Etkili Öğretimin Ölçütleri” isimli projede çalışmışlar. Proje kapsamında öğrencilere, öğretmenleri hakkında sorular sorarak anket çalışması yapmışlar. Öğretmenlere
göre öğrencilerden gelen video ve cevaplar; sınıf yönetimi, öz değerlendirmeleri ve iyileştirme gösterebilmeleri adına basit ama çok güçlü bir araç. Hatta eğitim bilimleri kitaplarında ifade edilmeyen şeyleri gözlemlemelerini sağlıyor.

Öğretmenlerin sınıfta kamera sistemiyle istedikleri dersleri kaydetmelerinin sağlanmasıyla doğru geribildirim sistemi uygulanmış olacak. Sistem maliyeti 5 milyar dolar ve bu her yıl öğretmenlere ödenen paranın %2’sinden daha az. Gates, sistemin etkisinin öğretmenler için olağanüstü olacağını söylüyor.

“Bütün öğretmenlerimize istedikleri ve hak ettikleri desteği verme fırsatı beni heyecanlandırıyor. Umarım siz de heyecan duyuyorsunuzdur.”

 

YARININ EĞİTİMİ ZİRVESİ GÖNÜLLÜSÜ

AHMET CANSEVER