KALEMİN SAVAŞINI KONU ALAN BİR FİLM: FİRST GRADER

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > blog > KALEMİN SAVAŞINI KONU ALAN BİR FİLM: FİRST GRADER

KALEMİN SAVAŞINI KONU ALAN BİR FİLM: FİRST GRADER

8 Temmuz 2018 | Serendipity | blog, eğitim önerileri, film tavsiye

Şüphesiz ki eğitim üzerine yahut dolaylı yoldan eğitimle ilgili birçok film çekilmiş, kitap yazılmış ve sözler söylenmiştir. Elbette hepsinin bizlere vereceği mesajlar birbirinden çok farklı. Ancak sizlerle bu yazımızda; kalemin savaşını konu alan bir film hakkında konuşacağız. Savaş diyoruz ya. İlla kanlı sahneler mi gelir aklımıza? Bu film tabuları yıkmak için güzel bir seçenek ve hatta şans; First Grader (2010). Türkçe seçeneğiyle izlemek isteyenler için; Birinci Sınıf (2010).

Ana kahramanımız Kimani N’gan’ga Maruge, bağımsızlık savaşında görev alan askerlerden biri olarak çıkıyor karşımıza filmin başında. Ancak bu savaş bir anda kalem-kağıt savaşına dönüyor bir anda. Hem de devlet büyüklerine ve hatta ailesine karşı vereceği zorlu bir mücadele onu beklemekte kapısında. Heyecanını körükleyen Kenyan devletinin yaptığı resmi açıklamadır. Ve bu açıklamayla birlikte ilkokul eğitiminin herkes için mümkün olduğunun ışıkları yanar. Ki bu açıklama ve Maruge’ün heyecanı akıllara; birçok ülkede var olan örgün eğitim alanındaki yaş kısıtlamaları geliyor. Ne kadar doğru? Neden bu kısıtlamalar bu kadar önem taşıyor? Kısıtlamalar kalksa ve bununla ilgili tüm düzenlemeler yapılsa ortaya çıkacak çeşitlilik nasıl olacak? 7’den 70’e farklı kuşaklar bir araya geldiğinde nasıl bir renkli görüntü görülebilecek? Birçok soruyu aklınızın eşiğine bırakmışken filmimize geri dönelim.

Filmde dikkatimizi çeken noktalarla ülkenin eğitimle ilgili sorunları hakkında biraz daha beyin fırtınası yapalım. Sorgulamaya olan aşırı ihtiyaç hissi hepimizde dirilsin. Kenya’daki neredeyse tüm ailelerin okul yerine çocuklarını sürekli işe göndermeyi tercih ettiğini görebilirsiniz araştırdığınızda. Ülkemize baktığınızda bununla ilgili yasal düzenlemelerin var olduğunu görüyoruz. Bunun okur-yazarlık oranı üzerine etkisi de gözle görülür derecede farkediliyor. Bu düzenlemelerin olmadığı ülkelerde durum nasıl düzeltilebilir? Eğitimde evrensel bir zorunluluk söz konusu olabilir mi?

İnanın filmi de izlediğinizde aklınızda belirecek cevapları çok önemsiyoruz.

Sözlerimizin sonuna doğru gelirken, umarız çok fazla spoiler vermemişizdir. Eğer eğitim ve hatta mücadele adına güzel bir örnek görmek istiyorsanız “Yapılacaklar Liste”nize eklediniz sayıyoruz. Filmden kitapa sanatın her çeşidiyle ve en önemlisi egitimle kalın.

Sağlıcakla.

YEZ GÖNÜLLÜSÜ

SERAP ERCAN