KARANLIK DÜNYALARI AYDINLIĞA ÇEVİREN BİR FİLM, LES CHORISTES (KORO)

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > eğitim önerileri > KARANLIK DÜNYALARI AYDINLIĞA ÇEVİREN BİR FİLM, LES CHORISTES (KORO)

0

KARANLIK DÜNYALARI AYDINLIĞA ÇEVİREN BİR FİLM, LES CHORISTES (KORO)

26 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | eğitim önerileri, film tavsiye

Koro adıyla Türkçeye çevrilen 2004, Fransa yapımlı müzikal dramatik bir filmdir Les Choristes.

Film Clement Mathıeu’nun öğrenci mümessili bir erkek yatılı okulunda işe başlamasıyla başlamaktadır. Öğrencilere son derece sert davranan gerektiği yerde şiddet uygulayabilen okul müdürü işleri zorlaştırsa da Mathıeu bunun üstesinden gelecektir. Bu sorunu müziği araç yaparak çözümleyecektir. Öğrencilerin kalbine giden yol adeta Mathıeu’nun çantasında sakladığı nota yazılı kağıtlardan geçecektir!

Geleneksel eğitim sisteminde kalan okul müdürü ile çağdaş eğitim sistemi içerisinde farklı bakış açıları geliştirmek isteyen Mathıue’nin karşı karşıya gelişini izleyeceğiz filmde.

Öğretmenimiz ‘cezanın sorunu geçici süre kaldıracağına tamamıyle sorunun bu şekilde çözümlemeyeceği’ vurgusunu her hareketinde bizlere göstermiş.

Mathıue, her öğrencisini önemli bir değer, farklı bir cevher olarak tanımladı. Onları yargılamak yerine anlamayı seçti. Mesleğini severek yapmak o kadar mühim bir mesele ki..Mathıue öğrencilerine sefkat dolu bakışlarını çevirdi ve öğrencilerin iç dünyasına kucak kucak o şefkati bırakabildi. Kimsesiz, fakir olan çocukların ellerinden tutmanın yanı sıra onların kalbinde kalıcı bir iz de bırakabildi. Karanlık dünyaları aydınlığa Mathıue sayesinde çevrildi.

Öğrencilere sevme sevilme anlayışını kazandırabilmeyi, ceza yöntemi yerine empatiyle onlara değer vererek önemli bir birey olduklarını hissettirebilmeyi eğitim aracılığıyla yapacağımıza yürekten inanıyoruz, ekipçe! Yarının Eğitimi Ekibi sizlere iyi seyirler diler..

YARININ EĞİTİMİ ZİRVESİ GÖNÜLLÜSÜ
AYŞE ŞEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.