KRISTA KIURU – EĞİTİMDE EŞİTLİĞE TEŞVİK

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar > KRISTA KIURU – EĞİTİMDE EŞİTLİĞE TEŞVİK

0

KRISTA KIURU – EĞİTİMDE EŞİTLİĞE TEŞVİK

26 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar, Fin Eğitim Sistemi

25 Kasım 2017 Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşen Yarının Eğitimi Zirvesi’ne “Promoting Equality in Education” konu başlıklı sunumu ile Finlandiya Eski Eğitim Bakanı Krista Kiuru katılım gösterdi.

Nelson Mandela’nın “dünyayı değiştirecek en etkili silah, eğitimdir.” sözüyle konuşmasına başlayan Kiuru, eğitimde en büyük gücün insan kaynağı olduğunu ve fin eğitim sisteminde bu kaynağın bütün verileri eşitlik üzerine kurulu olduğunu dile getirdi.

Fin eğitim sisteminde köşe taşlarının; herkes için iyi eğitim,  güven ve vefa, evrensel ve ücretsiz eğitim, ücretsiz okul yemeği ve  sistemde ölü bir nokta bırakmamaktan geçiyor olduğunu söylüyor Eski Eğitim Bakanı Kiuru. Sunumda anladığımız kadarıyla bu yapılan ve olabilecek en iyi sistem üzerinde Finlandiya detaylıca çalışıyor. Herkesin ücretsiz şekilde eğitim elde hakkına sahip olduğunu düşünen Fin eğitim sistemi dünyanın çok hızlı geliştiğinin farkında ve eğer sistemde tıkanıklık yaşanırsa geride kalacaklarını düşünüyor. Finlandiya  eğitim sistemi ortalama bir bütçe ortaya koyarak bu sistemi yürütüyor.

Sevgili Krista Kiuru’nun sunumunda paylaştığı bilgilere göre Fin eğitim sisteminin diğer büyük eğitim sistemleriyle yani Japonlarla, Asyalılarla karşılaştırıldığında okulda kalma süreleri çok daha kısa olduğunu görmekteyiz.

Kiuru, çocuklara okulda çok zaman geçirmek yerine yaratıcı düşünmeyi aşılamayı hedeflediğini ifade ediyor.

“Biz çocukların zihinlerinde felsefi düşünebilme becerilerinin  gelişmesi gerektiğine inanıyoruz.” diyen Kiuru, yüksek performans gösteren sistemlerin ortak noktalarından biri de doğru insanları öğretmen yapıyor olduğunu savunuyor ve ekliyor: “Finlandiya’da öğretmenlik eğitimi başvurularında 10 kişiden 1i başarılı olabiliyor. Öğretmenlik Finlandiya’da çok saygı görmektedir ve bu kesinlikle maaşlarının yüksek olmasıyla alakalı değildir. Yolu aydınlatan, toplulukları yönlendirebilen ve iyi iş yapan öğretmenler çocukların rock yıldızları gibi olduğunu düşünüyorum.”

Her çocuk özel olduğunu ve her çocuğun kendine özel yetenekleri olduğunu hissetmesinin gerekliliğini savunan Krista, var olan bu potansiyelleri maksime etmemiz gerektiğini tavsiye ediyor. Çocukların hangi yöntemlerle motivasyonlarının arttığını bulmamız noktasında kendimizi zorlamamız gerektiğini söyleyen Krista, sosyal yaşam ile okul yaşamı arasında büyük boşluklar olmaması gerekliliğine inanıyor.

“Finlandiya dünyada izole edilmiş bir yer değil biz de zorluklarla baş etmeye çalışıyoruz. “ diye devam eden Kiuru, bilgiye ulaşılabilirlik anlamında dünyanın çok değiştiğini ifade ediyor. Ve sunumunu şu cümleyle bitiyor; “Gelecek şu an sınıflarda oturuyor, bizim yapmamız gereken onu yönlendirmek, geleceği yetiştirmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.