MEHMET DİNÇ – YARININ EĞİTİMİ

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar > MEHMET DİNÇ – YARININ EĞİTİMİ

0

MEHMET DİNÇ – YARININ EĞİTİMİ

28 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | 1. yarının eğitimi zirvesi konuklar, blog

25 Kasım 2017 Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleşen Yarının Eğitimi Zirvesine “Yarının Eğitimi ” konu başlıklı sunumu ile Klinik Psikolog Mehmet Dinç katılım gösterdi.

Dinç, bir danışanının 5 yaşından beri var olan mutsuzluğunu anlattığı hikayeyi bizlerle paylaşarak sunumuna başladı. Genç nesiller mutsuzdu ve bu mutsuzluğun Dinç tarafından bir açıklaması vardı elbette. Nedenini araştıran Dinç meselenin birkaç yönüyle vuku bulduğunu ve çözümün eğitim sistemini revize edilmesinden geçtiğini bildirdi.

“İnsanların çoğu 25 yaşında ölür, 75 yaşında gömülür. Eğitim sistemimizde durum bu.” şeklinde durumu analiz eden Dinç sunumuna şu sözlerle devam etti:

“Çocuklar okumaktan bıkmış halde. Ne kitap okumak ne de bilgi edinmek istiyorlar. İnsan devamlı okuyamaz, avareliği yapacak ama belli bir şekilde yapacak avarelik görgüsü denilen şey bu. Mevcut okul sistemi üreticiliği öğretmiyor, teşebbüse izin vermiyor. Okulda kendi kararımızla kendi istediğimiz şekilde öğrendiğimiz bir zaman dilimi yok.  Kendi zaman yönetimini kendi yapmayan çocuk boş zamanını da nasıl geçireceğini bilemez. Öğrenciler velierinin yerine kendilerinin muhatap alınmasını istiyor.”

Okulun odaklanması gereken şeyleri; psikolojik sağlık beceri eğitimi ve evrensel değerler kazanımı olarak belirten Dinç, çocukların görünme ihtiyacına dikikat çekiyor: “Çocuklardaki görünme ihtiyacı neticesinde sosyal medyada uygunsuz fotoğraf paylaşmaya yönelebilir, bu görünme ihtiyacı okullarda giderilmelidir.”

Okulun çocuklara kazandırması gereken şeylerden daha çok kaybettirdiği nitelikleri anlatan Dinç, sunumunu Yarının Eğitiminin değişebilirliğine olan inancımıza umut olurcasına şu şekilde bitiriyor: “19. Yüzyılın binalarında, 20. Yüzyılın öğretmenleriyle, 21. Yüzyılın neslini yetiştiriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.