ÖĞRENMENİN GERÇEK SAHİBİ KİM? ALAN NOVEMBER – TEDx

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > blog > ÖĞRENMENİN GERÇEK SAHİBİ KİM? ALAN NOVEMBER – TEDx

ÖĞRENMENİN GERÇEK SAHİBİ KİM? ALAN NOVEMBER – TEDx

12 Temmuz 2018 | Serendipity | blog, Fin Eğitim Sistemi

Günümüzdeki teknoloji kültürünü ve insanların birbirleriyle iletişim kurma şekillerini düşündüğümüzde öğrenmenin gerçek sahibini merak ettiğini söyleyerek söze başlıyor Alan November.

Öğretmenler öğrencilerin bilgilerini güçlendirmelerine katkı sağlamak için içerik oluştururlar. Öğrenme sürecinde en önemli etken öğretmendir ve bu süreçte başroldedir. Geleneksel öğrenme modeli yerine, öğrencilerin öğrenmek için gerçekten motive olduğu bir sınıf düzeninin olması gerekiyor.

Alan, öğrenmenin sadece bilgi alışverişi şeklinde olmaması gerektiğini ve öğrencilerin öğrenme süreçlerini kendilerinin yönetmeleri gerektiğine vurgu yapıyor. Ülkemizin için de son derece geçerli bir yargıda bulunuyor; Öğrenciler verilen ödevleri sadece internetten araştırıyorlar. Sistem, öğrencinin verilen ödevi internetten araştırıp getirmesi sonucu yüksek not alması şeklinde ilerliyor ama bu doğru değil. Tam bu noktada öğrencilerimizin bize daha fazla ihtiyacı var.

Öğrencilere araştırma ödevi vermek yerine bir konu hakkında beyin fırtınası yaptırarak kendi öğrenme süreçlerini tasarlamalarını sağlamalıyız. Ödevleri değiştirerek öğrencilerin kendi öğrenme süreçlerinin önemli birer parçası olmalarını sağlayabiliriz.

Öğrencilerin kendi tasarımlarını yapmalarını sağlayacak sorular sormak çok önemli. Önemli becerileri kazandırmamız için öğrencilere onları meraklandıracak, ilginç sorular sormamız gerekiyor.Teknoloji doğru kullanmak, kültüre daha fazla önem vermek bu süreçte dikkat edilmesi gereken konulardır.

Günümüzde, okullardaki öğrenme yöntemlerini yapıcı eleştirel bakış açısıyla ele alan ve çözüm önerileri içeren faydalı bir konuşmaydı.

 

YARININ EĞİTİMİ ZİRVESİ GÖNÜLLÜSÜ

AHMET CANSEVER