PETER NORVİG: 100.000 ÖĞRENCİLİK SINIF

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > Genel > PETER NORVİG: 100.000 ÖĞRENCİLİK SINIF

0

PETER NORVİG: 100.000 ÖĞRENCİLİK SINIF

18 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | Genel

Stanford Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Peter Norvig, akademisyen arkadaşı Sebastian Thrun’la birlikte yeni bir öğretme teknolojisi geliştirmeye karar verdiler. Dünyadaki herkese ücretsiz olarak ulaşım imkânının olduğu çevrimiçi bir sınıf oluşturarak 29 Haziran 2011’de ders duyurusunu yaptılar ve 160.000 kişi kayıt oldu. Derse devamı sağlamak amacıyla yoklama sorusunun da yer aldığı 2 ila 6 dakikalık videolar hazırladılar.

Öğrencilerin aktif pratik yaparken daha iyi öğrendiklerini bildikleri için süreci buna göre planladılar. Öğrencilerin belirsizlikle uğraşarak sentez yapmalarını sağlamaya çalıştılar. Çalışmalarında formüllerle uğraşmak yerine açık uçlu soruları tercih ettiler. Amaç, öğrencilerin belirli kalıpları öğrenmeleri değil dünyaya bakışlarını değiştirmekti. Teslim tarihi belirleyerek, öğrencilerin video dersleri izlemeleri konusunda motive olmalarını sağladılar.

Öğrenme için motivasyon ve azim şarttır. Öğrenciler, kendileri için emek harcandığını ve birbirlerine katkı sağladıklarını gördükçe derslere devam ettiler. Peter ve Thrun yeni şeyler denediler ve denenecek daha çok yol var.

Benjamin Bloom: Birebir öğrenme en iyi yöntemdir.

 

YARININ EĞİTİMİ ZİRVESİ GÖNÜLLÜSÜ

AHMET CANSEVER

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.