SÜPERMAN BİR GÜN GELECEK DİYE ONU HER GÜN BEKLEMEK Mİ? BİZE HER GÜN YARDIMCI OLACAK SÜPERMANİMİZİ BİR GÜN KEŞFETMEK Mİ?

Yarının Eğitimi Zirvesi > Blog > eğitim önerileri > SÜPERMAN BİR GÜN GELECEK DİYE ONU HER GÜN BEKLEMEK Mİ? BİZE HER GÜN YARDIMCI OLACAK SÜPERMANİMİZİ BİR GÜN KEŞFETMEK Mİ?

0

SÜPERMAN BİR GÜN GELECEK DİYE ONU HER GÜN BEKLEMEK Mİ? BİZE HER GÜN YARDIMCI OLACAK SÜPERMANİMİZİ BİR GÜN KEŞFETMEK Mİ?

23 Temmuz 2018 | Yarının Eğitimi | eğitim önerileri, film tavsiye

Waiting for a Superman sadece Iron & Wine grubunun bir şarkısı değil. Aynı zamanda Amerikan eğitim sistemine eleştirel bir perspektiften bakan, ülke içerisindeki bireylerin okuma yazma oranlarını, eyaletlere göre başarılarını ele alan belgesel niteliğinde bir film olarak kendini gösteriyor.

Akademi ödüllü filmin yönetmeni Davis Guggenheim, düşük performanslı kent okullarını ‘bırakma fabrikaları’ olarak tanımlıyor ve bu kent okullara yönelik birtakım çözüm önerileri sunuyor. Film, devlet okulu sistemi içerisinde devam eden beş öğrenciyi konu alıyor. Eğitim sistemini iyileştirme adına eğitim reformcularının sunduğu çözümler filme gerçeklilik ve yararlılık katmasının yanı sıra ‘problemin farkında oluşun ve çözüm bulmak için bir süperman beklemek yerine harekete geçilmesi’ gerektiğinin mesajını enfes bir şekilde vermiş.

‘İyi öğretmenleriniz yoksa iyi okullarınız da olmayacaktır!’ cümlesinin anlamlılığını filmin sonunda en içlerde hissediyorsunuz ve şu cümlelerle karşı karşıya kalmak çok muhtemel bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor : ‘Okullarımızda milyonlarca çocuk için kafamızı kaşıyarak sonuçlara bakıp çözüm üretmekten vazgeçmeyi çok kolaycı buluyorum. Onun yerine yalnızca bir çocuğa baksak ve kendimize şunu sorsak ‘doğru şeyler yaptık mı, yeterince çalıştık mı?’ ‘ Çözüm yolu bulmak için çabalamak, yeterince çalıştığımızdan emin bir şekilde çocuklarımızın Süpermeni olabilmek umuduyla, Yarının Eğitimi Zirvesi Ekibi sizlere iyi seyirler diler..

 

YARININ EĞİTİMİ ZİRVESİ GÖNÜLLÜSÜ

AYŞE ŞEN

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.