YEZ18 Basın Bülteni

Yarının Eğitimi Zirvesi > YEZ18 Basın Bülteni

Yarının Eğitimi Zirvesi’nde Bu Yıl Güney Kore Konuk Ülke Oldu

 

İkinci kez gerçekleşen Yarının Eğitimi Zirvesi, Acıbadem Okullarının isim sponsorluğuyla ve Güney Kore’nin katılımıyla 17 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşti.

 

Sorunları değil çözümleri konuşalım” mottosuyla yola çıkan Yarının Eğitimi Platformu, 2017 yılında Boğaziçi Üniversitesinde Finlandiya Eğitim Bakanı Krista Kiuru’nun katılımıyla 1. Yarının Eğitimi Zirvesini gerçekleştirmişti.

 

17 Kasım 2018’de ikincisi düzenlenen zirvede Güney Kore ağırlandı. Acıbadem Okulları’nın isim sponsorluğuyla gerçekleşen 2. Yarının Eğitimi Zirvesi İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi – Davutpaşa Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

 

Eğitim alanındaki başarılarını dünya çapında konuşturan Güney Kore’den, eğitime, kalkınmaya, teknolojiye ve geleceğe dair yaklaşımları aktarmak üzere birbirinden değerli eğitim uzmanları, akademisyenler ve üst düzey politikacılar 17 Kasım’da İstanbul’da bir araya geldiler.

 

‘Güney Kore eğitimde neler yapıyor’, ‘yarınlar için neler planlıyor’, ‘öğretmen eğitimini nasıl kurguluyor’, ‘okul öncesi eğitime dair hangi çalışmalara imza atıyor’, ‘eğitim politikalarında nasıl bir yol izliyor’ gibi eğitime dair her şey bu zirvede etraflıca ele alındı.

 

Eğitimde başarılı olmuş ülkeleri incelemek amacıyla her yıl bir zirve organize eden Yarının Eğitimi Platformu, eğitime dair yapılan çalışmaları ve o ülkelerin 21. yüzyıla nasıl hazırlandıklarını eğitimcilere aktarmak üzere Yarının Eğitimi Zirvesinde buluşturdu.

 

Türkiye’nin çok konuşulan ve kanayan yarası olan eğitim sistemine farklı görüş ve modellerin umudunu göstermek adına düzenlenen Acıbadem Okulları 2. Yarının Eğitimi Zirvesine bu yıl Güney Kore’den;

  • Güney Kore Eski Başbakan Yardımcısı Jaejoung Lee,
  • Türk-Kore Dostluk Derneği Kurucusu Hee Soo Lee,
  • Okul Yöneticisi Lim In Heol,
  • Kore Eğitim Geliştirme Enstitüsü Başkan Yardımcısı Sang Duk Choi,
  • Sınır Tanımayan Eğitimciler Platformu Başkanı Prof. Dr. Ki Seok Kim,
  • Kore Okul Öncesi Eğitim Direktörü Moon Mugyeong

katıldılar.

Ayrıca ülkemizden Biruni Üniversite Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, ION Academy kurucusu Ali Rıza Ersoy ve Dijital Araştırmalar Derneği Başkanı Gökhan Yücel de katılım gösterdiler.

Eğitimin geleceği ve ülkemizdeki konumu üzerine gerçekleştirdiği çalışmalara hız kesmeden devam eden Yarının Eğitimi Platformu, 2019 yılı Kasım ayı içerisinde Yarının Eğitimi Zirvesi’nin üçüncüsünü değişen formatıyla gerçekleştirmeyi planlıyor.

Zirvenin sonuç bildirisine bit.ly/yez18bildiri adresinden ulaşabilirsiniz.